БЪЛГАРСКИ

“Превенция на Бърнаут синдром при учители чрез програмa и онлайн инструмент”

НАЧАЛО: 01/03/2023г.
КРАЙ: 30/04/2024г.

Цели:

– Да разработи насоки, онлайн оценъчен инструмент и да осъществи превентивна програма срещу синдром на професионално прегаряне (Бърнаут) сред учители в България, Испания и Турция.
– Да подобри психичното здраве и благополучие на учителите за да подобри тяхната устойчивост и ефикасност на работното място.
– Да подкрепи холистичното им мислене относно устойчивостта им към потенциални поведенчески характеристики на синдрома на Бърнаут.
– Да подобря цялостната подкрепа за менталното здраве на учителите.

Резултати:

R1. Наръчник с насоки, дейности и превентивни мерски срещу Синдром на професионално прегаряне (Бърнаут) сред учители.

Наръчникът предоставя насоки и информация на лесен за разбиране език за учителите по отношение на дефиницията и симптомите на синдрома на професионално прегаряне (Бърнаут), включително разяснения по отношение на етапите на прегаряне, причини за появата им, както и мерки за превенция и интервенция,  стратегии за контрол на стреса и прегарянето, както и иновативни практики  за предотвратяване и справяне със Бърнаут синдрома.

R2. Онлайн инструмент за самооценка на ниво на Бърнаут синдром сред учители

Целта на този инструмент е да ви помогне като учител да оцените и разберете по-добре причините за стреса във вашата работа, каква е вашата устойчивост и издръжливост на стрес, как възприемате стреса. Чрез серия от тестове Вие ще можете да разберете доколко сте уязвими по отношение на синдромът на професионално прегаряне “Бърнаут”, както и как това би повлияло на професионалното ви представяне, благополучие и психично здраве. Информацията, получена от демографските данни, е поверителна, само изследователите могат да я видят и има само статистическа стойност и ще служи за информиране на подходите за превенция на Burnout в училище.

R3. Уебсайт 

Toзи сайт Ви предоставя директен достъп до всички резултати по проекта.

R4. Доклад за прилагане в практиката на резултатите на проекта и бъдеща употреба (на Английски език)

Докладът представя информация и статистически данни от реализираната пилотна фаза с 200 учители от България, Испания и Турция. Той съдържа интересна информация със случай от практиката, както и насоки за бъдеща употреба.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.